Interview met Ruud Hummelman

 

Ruud Hummelman is een Amicale man van het eerste uur. Hij behoorde tot de initiatief nemers voor de Amicale West-Europe in 1983. Hij was jarenlang lid van het bestuur en voorzitter van 1995 tot 2002. Het jubileumjaar 2005, waarin het 26e Rendez-Vous zal plaatsvinden was de aanleiding om hem een interview af te nemen over de historie van de Amicale West-Europe. Op 7 januari zocht ik Ruud Hummelman  s’avonds op in Breda waar ik gastvrij binnengenood werd door hem en zijn vrouw Elke. Ruud had ervoor gezorgd dat hij alle archieven bij zich thuis had: diezelfde dag opgehaald bij de secretaris Willem van Barneveld in Eck en Wiel. Aan de documentatie zou het niet liggen:  fotoboeken lagen klaar, oude ledenlijsten waren ter inzage en alle jaarboekjes  waren compleet vanaf 1985. Ruud had er al goed over nagedacht wat hij wilde vertellen. Later zei hij: het ging misschien wel van de hak op de tak, maar we hebben het wel overal over gehad. Ook al heeft Ruud momenteel zelf geen GB meer, toch heeft hij altijd een zwak voor een GB gehad. Hij heeft er zelf vier gehad: in 1976 begonnen met een GB 32. Daarna van 1980 tot 1988, een GB 42 Classic,  gevolgd door een GB 46 Classic, en tot slot een GB 46 Europa. “Een Grand Banks wordt gevaren door mensen zonder kapsones. Het schip is in alle opzichten van uitstekende kwaliteit. Als het schip goed wordt onderhouden kan je er tientallen jaren plezier van hebben. Het is een genot om er mee te varen. Het zeegedrag is voortreffelijk, maar je moet wel accepteren dat een GB wat aan de Spartaanse kant is”.

 

 

De Rendez-Vous

Het allereerste Rendez-Vous in 1980 vond plaats in Veere. Het werd georganiseerd door Jean Colin de toenmalige Grand banks dealer voor Belgie. Jean was oorspronkelijk vertegenwoordiger voor Volvo Penta in Oostende, en kreeg op een gegeven moment de Grand Banks vertegenwoordiging voor Belgie met zijn bedrijf “North Sea Marine”. Bij dit eerste Rendez-Vous waren nog geen Nederlandse schepen uitgenodigd. Niet dat er in Nederland geen Grand Banks owners waren: Wim van der Willik voer sinds 1977 in een GB 36 Classic, de Goudlotus, en ook Ruud Hummelman had sinds ongeveer diezelfde tijd ook een GB. Ook bij de tweede Rendez-Vous, waren nog geen Nederlanders aanwezig. De reden daarvoor was simpel. Het Grand Banks dealerschap voor Nederland lag tot ongeveer 1985 bij Kimman Nautic en pas daarna gingen de Nederlanders voor hun schepen ook naar North Sea Marine.

 

Bij het derde Rendez-Vous in 1982 in Middelburg werden wel Nederlandse schepen uitgenodigd. Een aantal namen van mensen die bij dit Rendez-Vous aanwezig waren zijn: Bob Wauters, Wim van der Willik en Ruud Hummelman , Jaak Verdijck, Gu Hermans, Neele, Walter d’Haemer, Hein Groot Hedde en Ludo Hermans. Op dit Rendez-Vous waren schepen uit vier Europeese landen aanwezig: Frankrijk, Engeland, Holland en Belgie. In totaal waren er 18 schepen. Na dit Rendez-Vous, stelden Bob Wauters, Wim van der Willik en Ruud Hummelman aan Jean Colin voor dat zij de organisatie van het Rendez-Vous over zouden nemen onder de titel Amicale West-Europe. De Amicale heeft sindsdien jaarlijks een Rendez-Vous georganiseerd met als tweede belangrijke activiteit een najaarsdiner dat later een voorjaarsdiner werd. Meestal werd het diner in Belgie georganiseerd, terwijl het Rendez-Vous meestal in Nederland werd georganiseerd.

De allereerste Rendez-Vous waren nog kleinschalig, het aantal boten was nog niet zo groot. Het gebeurde dan ook dat tijdens de Rendez-Vous tochten met de boot gemaakt konden worden. Zo werden tijdens het Rendez-Vous van 1982 de plaatsen Middelburg, Veere en Wolphaertsdijk bezocht en kon de hele groep nog bij elkaar aan de walkant zitten.

 

 

In 1983 werden de steden Willemstad en Hellevoetssluis aangedaan. Toen vond ook de eerste officiele borrel aan de wal plaats. In 1984 vond een gedenkwaardig treffen in de Biesbosch plaats. De GBs waren alle met de neus de kant in gestuurd. De foto geeft een indruk hoe dat er uit zag.

 

 

Het bestuur dineerde in het algemeen op de donderdag voorafgaande aan het Rendez-Vous aan bord van de Coco van Ruud en Elke Hummelman. In 1985 vond het Rendez-Vous in Schoonhoven plaats. Jaak Verdijck werd tot voorzitter benoemd. Vanaf dat moment werd het ook de gewoonte om goede contacten met de autoriteiten ter plaatse te onderhouden. Een ontvangst op het stadhuis zat er dan vaak in. De burgemeesters werden prompt erelid gemaakt. In de jaarboekjes die vanaf 1986 werden uitgegeven stond dan ook een lijstje opgenomen van burgemeesters die erelid gemaakt werden van de club. Dat had ook voordelen. Zeker toen de club groter werd. Er werd ruimte in de haven gereserveerd speciaal voor de Amicale en soms was men heel schappelijk met het innen van het havengeld.

 

 

Tijdens het Rendez-Vous in Schoonhoven waren drie gepavoiseerde schepen van de marine aanwezig. Of dit speciaal voor de Amicale was, vermeldt de geschiedenis overigens niet. Wat sommigen misschien niet weten is dat ook Prins Bernhard jarenlang lid van de Amicale is geweest met diverse schepen die allemaal – hoe kan het anders – Jumbo heetten. Het is mij niet bekend of hij ooit op een Rendez-Vous aanwezig is geweest, maar iedereen was er trots op dat hij lid van de Amicale was.

 

Rendez-Vous verslagen.

In 1986 vond het Rendez-Vous in Veere plaats. Queenie Jones, samen met haar man Kenneth Jones in de Sabaku lid van de Amicale, publiceerde in het GB tijdschrift, American Marine News, een verslag inclusief foto’s van dit Rendez-Vous. Ook voor de volgende jaren deed zij dat (1987, 1988 Thoolen, 1989 Willemstad, 1990 Gorinchem, 1991 Hellevoetssluis). Helaas is er van de jaren 1991, 1993 en 1996 geen verslag van de Amicale West-Europe te vinden in American Marine News, waarschijnlijk omdat dit blad ook niet altijd even regelmatig uitkwam. U kunt de verslagen van Queenie Jones trouwens via onze website inzien. Het jaar 1994 was het laatste jaar waarin Jaak Verdijck voorzitter was. Het Rendez-Vous vond dat jaar weer in Willemstad plaats. In 1995 trad Ruud Hummelman voor het eerst als voorzitter op. “Zijn” eerste Rendez-Vous was in Kortgene. Van dit Rendez-Vous heeft Queenie nog een verslag geschreven, het laatste dat van haar hand in American Marine News werd gepubliceerd.  Vanaf 1997 is er steeds een verslag gemaakt, die allemaal via de website zijn te vinden.

 

 

Avonturen op zee

Ruud Hummelman heeft met zijn GBs heel wat reizen gemaakt. Vaak samen met andere GB bezitters. De Coco is van West-Bretagne, St Malo tot Helsingor en van de West punt van Engeland tot Strahlsund geweest. Hij vertelt met smaak een aantal van de avonturen die hij heeft meegemaakt. Die ene keer dat hij samen met van de Willik overstak naar Engeland en dat van de Willik bij Beachy Head al problemen met de motor kreeg. De filters werden schoongemaakt en dat hielp, maar korte tijd later weigerde de motor weer dienst. De Goudlotus werd opgesleept naar de Solent Yacht Agency, de latere Boatshowrooms of London, en daar werd het probleem snel verholpen. De eerste Grand Banks hadden een filter in de stijgpijp. En dat kon je er beter uithalen: je had er meer last dan profijt van. Zwaar weer heeft Ruud Hummelman ook ettelijke malen meegemaakt. Eens met zijn GB 32 in het Slijkgat: de boot ging 45 graden scheef; de gangboorden stonden onder water en in de kajuit ging de jachttafel eraan.

 

Erelid

Op het Rendez-Vous van 2002 in Port Zelande, werd het voorzitterschap overgenomen door Jan-Willem ten Broeke. Ruud Hummelman werd erelid. We hopen hem en zijn vrouw nog vaak te ontmoeten op het diner of het Rendez-Vous

 

Asten, 18 januari, 2005; Lieuwe de Jong